0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Kalkulator podłoża narożnego

Akwarium narożne

Poniżej wpisz wymiary swojego akwarium i grubość podłoża, jaką chcesz uzyskać.

akwarium

Wpisz wymiary Twojego akwarium:

cm długości (A)
cm szerokości (B)
cm grubości podłoża jaką chcesz uzyskać
Aby uzyskać warstwę o grubości cm będziesz potrzebować około
litrów

W przypadku podłoża na kilogramy:

Jeżeli podłoże jest sprzedawane na kilogramy, wpisz poniżej jego objętość.
(Objętość podaną w ml znajdziesz w naszym sklepie przy każdym podłożu sprzedawanym na kilogramy)

ml objętności 1 kg wybranego podłoża
Aby uzyskać warstwę o grubości cm będziesz potrzebować około
kg

Optymalna ilość podłoża dla akwarium z roślinami wodnymi wynosi 5-9 cm. Zbyt cienka warstwa nie pozwoli na poprawny rozwój korzeni i może powodować wypłukiwanie substratu z pod podłoża, zbyt gruba warstwa może przyczynić się do powstawania siarkowodoru i trujących stref beztlenowych. W przypadku akwarium bez roślin ilość odpowiednia ilość podłoża to 2-9 cm.

Aby wspomóc poprawne funkcjonowanie flory bakteryjnej i ograniczyć powstawanie siarkowodoru w podłożu zalecamy zastosowanie pod warstwę podłoża koncentratu bakteryjnego Azoo Nitraact.

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 7:30 - 15:30

Wielu akwarystów boryka się z glonami w akwarium i pyta w jaki sposób mogą z nimi walczyć i je usunąć. Na forach czy w sklepach na to pytanie pada zazwyczaj nazwa jednego z kilku produktów na glony, dodatkowo nie zawsze skutecznego.

Aby odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób pozbyć się glonów z akwarium, należy bezwzględnie zastanowić się nad przyczynami ich powstawania. Bez tej wiedzy i odpowiedniej diagnozy nie ma możliwości skutecznego usunięcia  glonów. Wlanie tego czy innego produktu nie pomoże, bądź pomoże na chwilę. Produkt na glony usuwa skutek złego stanu akwarium i braku równowagi, natomiast nie usuwa on przyczyny, która pozostaje nierozwiązana po zastosowaniu produkty na glony a problem glonów powraca po odstawieniu produktu.

Porada w przygotowaniu

W internetowym bałaganie można znaleźć wiele artykułów w tym temacie które mówią o dwóch, trzech czy o pięciu powodach powstawania glonów. Prawda jest taka, że rodzajów sklasyfikowanych alg są dziesiątki tysięcy, a przyczyn ich powstawania przypuszczalnie niewiele mniej, choć wszystkie je możemy wrzucić do jednego, ogólnego stwierdzenia: Brak szeroko pojętej równowagi w akwarium.

Cudownie by było napisać, że glony powstają bo to i tamto... Ale jest to niemożliwe. Każde akwarium jest inne i każde akwarium wymaga indywidualnej oceny i diagnozy.

W zależności od typu akwarium, będą w nim występowały rożne procesy i będzie w nich rożna ilość minerałów i składników odżywczych między którymi powinna być równowaga. Inne składniki będą wymagały równowagi w akwarium roślinnym, inne w akwarium z samymi rybami, inne w akwariach z rybami wód alkalicznych Malawi czy Tanganika, inne w akwarium biotopowym wód kwaśnych jak Amazonia, inne dla wody twardej, bogatej w wapń, magnez, potas czy sód, a jeszcze inne dla wody miękkiej o niskiej przewodności i ilości składników mineralnych. W każdym z wymienionych typów akwariów jest zmienna ilość soli: wapnia, magnezu, sodu, potasu itp, w każdym jest zmienna ilość ryb, zmienna ilość roślin, zmienna ilość składników odżywczych jak mikro i makroelementy. Ta zmienność w dużej mierze ma wpływ na jakość życia ryb czy roślin wyższych a także tworzy środowisko przyjazne bądź nieprzyjazne dla glonów.

Porada w przygotowaniu

×