Akwarystyczny logo
0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
8:00 - 15:30

Akwapedia®
Porady i najczęściej zadawane pytania akwarystyczne

Rodzaje glonów w akwarium

W akwariach można spotkać naprawdę wiele glonów, choć jest to ułamek całkowitej ich liczby szacowanej na kilkadziesiąt tysięcy. Każda z wymienionych grup glonów ma wiele rodzajów i jeszcze więcej glonów w rodzaju. Dla uproszczenia skupimy się na glonach występujących w akwariach.

Główne grupy glonów

Najpopularniejsze grupy glonów jakie można spotkać w naszych zbiornikach to:

  • (Chlorophyta) glony zielone
  • (Cyanobacteria) tzw. glony niebiesko - zielone
  • (Bacillariophyta) okrzemki
  • (Rhodophyta) glony czerwone

W każdej z grup jest bardzo wiele rodzajów glonów, glony często są do siebie podobne i nierzadko trudno jest sklasyfikować dokładnie jaki to rodzaj, zwłaszcza przy zielenicach. O ile w akwariach z pojedynczym glonem w początkowym stadium, lub akwarium zarośniętym jednym gatunkiem jesteśmy w stanie zidentyfikować glon, o tyle w akwariach mocno zagloniałych często zaatakowanych przez wiele odmian jest to trudne dla początkującego. Skupimy się na najbardziej powszechnych rodzajach glonów. Identyfikacja grupy glonu wystarcza do podjęcia działań w celu ich redukcji, dokładny rodzaj glonów nie jest wymagany, zazwyczaj glony w jednej grupie mają zbliżone wymagania.

(Chlorophyta) Zielenice

najbardziej powszechne, maja bardzo wiele rodzajów i obserwujemy je w akwariach najczęściej, mogą występować w wielu formach:

Zielenice punktowe (GSA) - zielone kropki na liściach i szybach. Zaczynają się od kropek, widocznie odseparowanych od siebie. Twarde, trudne do usunięcia naloty. Poniżej galeria ze zdjęciami akwariów z glonami GSA (green spot algae).

Zielenice połaciowe (GDA) - zielone naloty na liściach, szybach, roślinach, tak zwany zielony pył. Równomiernie pokrywa powierzchnie. Proste do usunięcia, łatwo go zetrzeć palcem w początkowym etapie, po czasie się utwardza i jest trudniejszy do usunięcia, w początkowym etapie śliski.


Zielenice połaciowe "narastajace" - zielone naloty na liściach, szybach, podłożu, roślinach. W zależności od problemu może pokrywać rośliny równomiernie bądź mniej równomiernie. Poczałkowo podobny do zielenicy GDA ale z czasem nalot ten robi się grubszy, widać kolejne kolonie glonów narastające na sobie i ewidentnie ich warstwa zaczyna przybierać na grubości, tworząc rożnego rodzaju wypustki.

Oedogonium - krótkie nitki do 2cm. Dość miękkie w dotyku, jednak nie schodzą łatwo kiedy np przecieramy palcami liść z tym glonem. Nitki są jakby pojedyncze, dość łatwo jest rozpoznać ten glon.

Rhizoclonium nitkowate - długie delikatne nitki, długie na kilka kilkanaście centymetrów. Miękkie w dotyku, proste do wyjęcia, urywają się szybko, przy pocieraniu placami rozcierają się na zieloną maź. Krótsze i delikatniejsze niż spirogyra.


Spirogyra - długie mocne nitki, mogą mieć kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów długości. Przy silnym ruchu wody zaczynają się plątać tworząc "warkocze". Bardzo twarde, w palcach czuć je jak włosy, przy rozcieraniu palcami nie poddają się łatwo.


Cladophora - zielone nitki o różnej długości. Dość proste do rozpoznania bo nie czepiają się podłoża czy roślin, nie rosną długie w toni jak spirogyra czy rhizoclonium nitkowate, rosną jakby w toni wody, często miedzy roślinami zbite w plechy lub kłęby. Proste do wyciągnięcia palcami bo niczego się nie trzymają, w dotyku twarde, choć mniej niż spirogyra.


Euglena - zielona woda, najprostszy glon do zdiagnozowania. Zielenica pływająca w toni wody, podobnie jak plankton. Cała woda staje się coraz bardziej zielona do momentu aż nic nie widać na kilak centymetrów. Bardzo prosta identyfikacja.


(Bacillariophyta) okrzemki

glony w kolorach brązowych ale nie "brązowe" bo to inna grupa, występują umiarkowanie często, zaliczają się do nich

Okrzemki - brązowe osady występujące na wszystkim w akwarium. Przypominają pył, są szorstkie i nie schodzą łatwo z miejsc jakie porastają.

Brunatnice - brązowe naloty, włoski, plechy. Miękkie w dotyku, łatwe do usunięcia, delikatnie porastają akwarium lub występują w postaci łatwego do usunięcia pyłu. Kilka ruchów palcami i glon się rozpływa.

(Rhodophyta) glony czerwone

występują dość często, jednak w zupełnie innych warunkach niż pozostałe rodzaje glonów, grupa ta liczy ponad 7000 rodzajów opisanych, w akwariach obserwujemy poniższe rodzaje

Audouinella sp. - krasnorosty, czarne, twarde włochate plechy, skupiska włosków od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Porastają kamienie, dekoracje, filtry i wszystko inne w akwarium. Nie sposób ich pomylić z innymi rodzajami glonów, są bardzo trudne do usunięcia palcami, trzymają się doskonale powierzchni, można je złapać i urwać, rozcierane w palcach nie niszczą się. To najtwardsze glony akwariowe! Barwa bliska czarnej, czasami przebarwia się na purpurowo, w stadium słabszym. Zwane także brodami.


Compsopogon sp.- szare glony przypominające winorośl, wyrastają jak kłącza winorośli, rozgałęziając się na boki. Łatwe do zdiagnozowania, raczej unikatowe w wyglądzie. U nasady są grubsze, końcówki mają cieńsze. Mniej spotykane w stosunku do innych glonów jak zielenice czy krasnorosty. W dotyku bardziej miękkie i prostsze do wyrwania i zniszczenia palcami niż np. krasnorosty.

(Cyanobacteria) glony niebiesko-zielone

grupa występująca już rzadziej niż zielenice i glony czerwone, glony te tak naprawdę zaliczane są do bakterii, klasyfikuje się je niewłaściwie jako grupę glonów z powodu prozaicznego, dla uproszczenia. Zaliczamy do niej

Cyanophyta - Sinice - Niebiesko zielone twory przypominające kożuszek z ciepłego mleka. Występują na szybach, podłożu, ozdobach, roślinach itd. Mogą być w jednym miejscu w akwarium, kiedy to druga część akwarium jest czysta. Rozprzestrzenia się placowo jak grzybnia grzybów leśnych, rozwija się od jednego punktu zajmując to coraz większe połacie powierzchni akwarium. Jej ekspansję można by porównać do wylania kubka kawy na biurku, która to rozlewa się na boki, tak rozwija się właśnie cyjanobakteria. Cyjanobakterie łatwo usunąć palcami, jest jak maź, czasami jak błonka, po przetarciu palcem rozpada się, rozpuszcza się. Często spotyka się inne rodzaje które trzymają się mocniej w kupie i nie rozpuszczają pod naciskiem palca, złapane w palce odchodzą z rośliny czy ozdoby razem całą plechą. Informacje na temat usuwania sinic w akwarium znajdziesz w artykule Zwalczanie sinicy w akwarium

Autor artykułu: Andrzej Konarski
Czy artykuł był pomocny?

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 115 z 160

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 8:00 - 15:30

×