0
Obsługa zamówień złożonych poprzez system sklepu, doradztwo

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30

Pompa Rossmont Riser

Rossmont Riser to pompa, która na zewnątrz wygląda normalnie ale pod jej obudową kryje się naprawdę innowacyjna technologia. Wydajna i ultra cicha to podstawowe atuty, jednak co najważniejsze Riser to pierwsza na świecie pompa obiegowa zasilana napięciem zmiennym (AC) i kontrolowana za pomocą zewnętrznego, wielofunkcyjnego urządzenia sterującego Waver. Pompa posiada bardzo przyzwoitą krzywą charakterystyki pracy, dla przykładu, kiedy wysokość miedzy powierzchnią wody sumpa a powierzchnią wody w akwarium wynosi 100cm (standard), pompa Riser R3200 generuje przepływ 2450l/h.

 

Pompa Riser R3200 to pompa prądu zmiennego AC. Podłączona na gniazdka prądu pracuję z pełną wydajnością i tak może być domyślnie stosowana, jako pompa o stałym przepływie. Natomiast prawdziwa magia zaczyna się w momencie podłączenie Riser'a do sterownika Rosmmont Waver 3w1, dzięki czemu można w sposób dowolny sterować charakterystyką pracy pompy Riser. Waver nadaje pompie Riser te same funkcjonalności co pompom cyrkulacyjnym Mover.

 

 

Podobnie jak w przypadku Mover'a, pompa Riser charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, długą żywotnością, bardzo cichą pracą i konkurencyjną ceną. Dla przykładu Rossmont Riser R 3200 to koszt na dzień pisania tego artykułu w przedziale 422-469 pln, porównując do pompy o podobnej charakterystyce np. solidnej Eheim 3400 (1262) której cena wynosi 671- 790zł, Riser wypada bardzo dobrze cenowo a i pobór mocy jest niższy o 28W. Ponadto Riser'a zawsze można podłączyć pod sterownik Waver i sterować jego wydajnością i charakterystyką pracy czego zrobić już nie można w przypadku wymienionej pompy Eheim i podobnych pomp.

 

Warto wrócić jeszcze do najważniejszych zalet pompy czyli do ultra cichej pracy i wysokiej wydajności połączonej z trwałością elementów takich jak ceramiczny wirnik i długą żywotnością całego układu pompy Riser. Podobnie jak w pompach Mover, producent zadbał aby nowe pompy były tak samo ciche i niezawodne, przy zachowaniu przystępnej ceny końcowej. Na szczególną uwagę zasługuje pieczołowitość przygotowania pompy do bezgłośnej pracy. Poza cichym silnikiem Riser'a i bezgłośną pracą wirnika zadbano o wyciszenie ewentualnych drgań, stosując podwójną serie gumowych wyciszeń, czyli gumowe nóżki pod podstawką i gumowe poduszki miedzy podstawką a samą pompą.

 

Pompa Riser ma dość kompaktowe wymiary i została zaprojektowana do pracy pod wodą jak i poza wodą. Nadaje się do zastosowania w sumpie i jako pompa obiegowa na za tylnym panelem akwarium. Modułowa budowa Riser'a pozwala na wymianę części w przypadku uszkodzenia mechanicznego lub innego rodzaju uszkodzeń.

 

Nasza infolinia jest czynna w godzinach 7:30 - 15:30

Wielu akwarystów boryka się z glonami w akwarium i pyta w jaki sposób mogą z nimi walczyć i je usunąć. Na forach czy w sklepach na to pytanie pada zazwyczaj nazwa jednego z kilku produktów na glony, dodatkowo nie zawsze skutecznego.

Aby odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób pozbyć się glonów z akwarium, należy bezwzględnie zastanowić się nad przyczynami ich powstawania. Bez tej wiedzy i odpowiedniej diagnozy nie ma możliwości skutecznego usunięcia  glonów. Wlanie tego czy innego produktu nie pomoże, bądź pomoże na chwilę. Produkt na glony usuwa skutek złego stanu akwarium i braku równowagi, natomiast nie usuwa on przyczyny, która pozostaje nierozwiązana po zastosowaniu produkty na glony a problem glonów powraca po odstawieniu produktu.

Porada w przygotowaniu

W internetowym bałaganie można znaleźć wiele artykułów w tym temacie które mówią o dwóch, trzech czy o pięciu powodach powstawania glonów. Prawda jest taka, że rodzajów sklasyfikowanych alg są dziesiątki tysięcy, a przyczyn ich powstawania przypuszczalnie niewiele mniej, choć wszystkie je możemy wrzucić do jednego, ogólnego stwierdzenia: Brak szeroko pojętej równowagi w akwarium.

Cudownie by było napisać, że glony powstają bo to i tamto... Ale jest to niemożliwe. Każde akwarium jest inne i każde akwarium wymaga indywidualnej oceny i diagnozy.

W zależności od typu akwarium, będą w nim występowały rożne procesy i będzie w nich rożna ilość minerałów i składników odżywczych między którymi powinna być równowaga. Inne składniki będą wymagały równowagi w akwarium roślinnym, inne w akwarium z samymi rybami, inne w akwariach z rybami wód alkalicznych Malawi czy Tanganika, inne w akwarium biotopowym wód kwaśnych jak Amazonia, inne dla wody twardej, bogatej w wapń, magnez, potas czy sód, a jeszcze inne dla wody miękkiej o niskiej przewodności i ilości składników mineralnych. W każdym z wymienionych typów akwariów jest zmienna ilość soli: wapnia, magnezu, sodu, potasu itp, w każdym jest zmienna ilość ryb, zmienna ilość roślin, zmienna ilość składników odżywczych jak mikro i makroelementy. Ta zmienność w dużej mierze ma wpływ na jakość życia ryb czy roślin wyższych a także tworzy środowisko przyjazne bądź nieprzyjazne dla glonów.

Porada w przygotowaniu

×